Po zabiegu
Kilka minut przed końcem zabiegu wyłączana jest pompa infuzyjna, która przez cały czas zabiegu powolutku wstrzykiwała do żyły środek nasenny. Dzięki temu pacjent budzi się albo tuż przed końcem zabiegu, albo w tej samej chwili, albo chwilę później, w każdym razie jeszcze na sali operacyjnej. Obudzenie się potwierdza, że większość środka nasennego została zmetabolizowana do postaci nieaktywnej. Pozostała cześć będzie rozłożona w czasie pobytu w sali pooperacyjnej. Ten proces nie podlega świadomej kontroli pacjenta. Nie mamy na niego wpływu.
Po zabiegu pacjenci są przewożeni na salę pooperacyjną, która znajduje się na bloku operacyjnym, kilka metrów obok sali, w której odbył się zabieg.
Pobyt na sali poperacyjnej poświęcony jest odzyskaniu formy sprzed zabiegu i bezpiecznemu uruchomieniu. Z chwilą gdy Państwo ocenicie, że czujecie się tak, jak przed zabiegiem, należy zgłosić to pani pielęgniarce, aby rozpocząć proces pionizacji i uruchomienia. Czas pobytu na sali pooperacyjnej nie przekracza 1 godziny.
Jeżeli nie planujemy wykonania kontrolnego badania radiologicznego klatki piersiowej będzie można się już napić, o ile zadbaliśmy o to, żeby idąc na blok operacyjny zabrać ze sobą butelkę z piciem).
Jeżeli planujemy wykonanie kontrolnego badania radiologicznego klatki piersiowej należy powstrzymać się ze spożywaniem płynów do czasu oceny zdjęcia radiologicznego. Kiedyś zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej (rtg kp) było wykonywane rutynowo po zabiegu. Od kilku miesięcy takie postępowanie zarezerwowane jest dla szczególnych sytuacji np. implantacja portu po lewej stronie klatki piersiowej lub w przypadku wątpliwości lub trudności podczas zabiegu. Liczba wykonywanych badań radiologicznych nie przekracza 6% wszystkich zabiegów.
Po uruchomieniu będziecie Państwo zaprowadzeni do pokoju na 1. piętrze, tego samego w którym się państwo przygotowywali do zabiegu. Tam trzeba będzie znów się przebrać, tym razem w swoje ubranie. My dostarczymy dwa egzemplarze karty informacyjnej.
Przekazanie karty informacyjnej formalnie kończy pobyt w szpitalu. W karcie informacyjnej jest kod dostępu do recepty na lekarstwo przeciwbólowe, informacja jak z niego korzystać oraz informacja, jak postępować z opatrunkami.
Port nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – oświadczenie producenta portu o możliwości wykonania badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego można pobrać tutaj.