Jak przygotować się do zabiegu
Jeśli korzystacie Państwo z insuliny lub środków zmniejszających krzepliwość krwi np. Clexane, Neoparin, Xarelto, Eliquis, Acenokumarol lub inne, powinniśmy omówić używanie tych leków w okresie okołooperacyjnym.
Czas przed zabiegiem poświęcony jest na – głównie telefoniczne - ustalanie szczegółów organizacyjnych, takich jak to, gdzie odbędzie się implantacja, co będzie potrzebne w Instytucie itp., ile czasu trzeba poświecić na pobyt w szpitalu, wypełnienie ankiety anestezjologicznej, wyjaśnienie wątpliwości dotyczących postępowania w sytuacji, gdy stosowane są leki zmniejszające krzepliwość krwi. Możemy kontaktować się telefonicznie, również w soboty, niedziele i święta tel. 503 119 105. Jeżeli nie odbiorę od razu, to oddzwaniam.
W dniu poprzedzającym zabieg trzeba:
- wieczorem, w dniu poprzedzającym implantację proszę o dokładne umycie gąbką i mydłem klatki piersiowej w okolicy obojczyków i szyi.
- przednia powierzchnia klatki piersiowej po stronie zabiegu musi być ogolona. Przeszkadzają nawet pojedyncze włoski, które mają taką ciekawą właściwość, że zawsze pchają się do rany, ale w jej gojeniu nie pomagają. Wystarczy dokładnie ogolić skórę na szerokość dłoni nad i pod prawym obojczykiem, od mostka do ramienia.
W dniu zabiegu trzeba:
- być na czczo – czczy żołądek to żołądek pusty, niezawierający ani pokarmów stałych, ani płynów. W zupełności wystarczy, aby pokarmów stałych nie przyjmować w ciągu trzech godzin poprzedzających przyjęcie do szpitala. Do dwóch godzin przed przyjęciem do szpitala można napić się do pół szklanki płynu niezawierającego cząstek stałych,
- mieć kapcie i niewielką buteleczkę z piciem. Dwuczęściowe, jednorazowe ubranie otrzymacie Państwo w Instytucie, w dniu zabiegu,
- mieć kod dostępu do skierowania do szpitala na zabieg,
- w chwili przyjmowania do szpitala świadomie wyrazić zgodę na ten zabieg, należy więc zadbać o to, aby pacjenci odpowiednio wcześnie otrzymali niezbędne informacje, pozwalające im wyrobić sobie pogląd na zalety i wady proponowanego rozwiązania, mieli czas, aby się nad nimi zastanowić, przedyskutować z innymi lekarzami, dowiedzieć się o alternatywnych metodach postępowania (w przypadku portów sprawa jest prosta – nie ma alternatywy). I po to właśnie jest ta strona.
Jeżeli macie Państwo możliwość wydrukowania i wypełnienia niezbędnych dokumentów, to dobrze. Są na stronie w zakładkach Dokumenty dla Pań oraz Dokumenty dla Panów.
Są to:
Formularz zgody na znieczulenie
Formularz zgody na zabieg wszczepienia portu lub usunięcia portu
Jeżeli Państwo nie macie takiej możliwości, też dobrze. W oddziale dokładnie takie same dokumenty otrzymają Państwo do podpisania.